تبلیغات
بانک اطلاعات روانشناسی - متد سیلوا

بانک اطلاعات روانشناسی
 

 

متد سیلوا چیست و راههای استفاده از این متد

دلیل اصلی گنجاندن آویزه های حافظه در متد سیلوا این است كه با تمرین استفاده از پرده نمایش ذهنی و قوه تجسم و تخیل بتوانیم عملكرد خود را در دنیای درون بهبود بخشیم . در این تمرینات نسخت چیز آشنائی را به یاد خواهیم آورد (‌تجسم خواهیم كرد )‌ سپس با استفاده از قوه تخیل خود چیز تازه ای را خلق خواهید كرد كه تا به حال ندیده اید . این كار تمرین خوبی در استفاده از قوه تجسم (‌حافظه ) برای انتقال دادن چیزی به دنیای درون و استفاده از قوه تخیل برای تغییر دادن و صلاح آن است .

آویزه های حافظه همچنین روشی عالی برای تقویت حافظه است . زیرا مردم معمولا چیزهائی را كه به چشم خود دیده اند بسیار آسان تر از شنیده هایشان یه یاد می آورند . از آنجا كه مغز و ذهن تصاویر را به مفاهیم انتزاعی یا همان كلمات ترجیح می دهند تمرین اندیشه ورزی با تصاویر می تواند برای ما بسیار با ارزش باشد .

چگونه تصاویر ذهنی را بهبود بخشیم ؟

هنگام هر گونه برنامه ریزی بسیار مهم است از تصاویر ذهنی استفاده كنیم تا مغز و ذهن بتوانند با كارایی بیشتر عمل كنند . بهترین روشی كه تازه كارها برای پرورش قوه تجسم و تخیل خود می توانند به كار گیرند روش آویزه های حافظه است . این روش همچنین برای تقویت حافظه نیز مفید است .

به یاد داشته باشید كه تجسم كردن با دیدن متفاوت است . شما با چشمان خود می بینید و با ذهن خود تجسم می كنید . تجسم همان دیدن نیست. بلكه یادآوری چیزی است كه قبلا دیده ایم بنابراین تجسم فرآیندی ایستا به شما می رود .

در نقطه مقابل تخیل فرآیندی خلاق و پویاست كه می توانیم از آن برای خلق چیزی كه قبلاً آن را ندیده و تجسم نكرده ایم استفاده كنیم .

پس از این كه با استفاده از قوه تخیل خود چیزی را در دنیای درون خلق می كنیم . آن گاه آن  در شكل یك تصویر ذهنی وجود می یابد . بنابراین هر گاه در آینده آن تصویر ذهنی را یه یاد‌آوردیم آن را تجسم خواهیم كرد در واقع در سطح آلفا می توانیم تصاویر ذهنی را كه دیگران خلق كرده اند ببینیم و دیگران نیز می توانند آفریده های ذهنی شما را ببینند.

تخیل بسیار واقعی است به همین دلیل است كه برخی در كابوس های شبانه موجودات ترسناكی را به شكلی ملموس می بینند اینان به ژرفائی از ذهن خود وارد می شوند كه در آن آفریده های خیالی خودشان یا دیگران را می بینند .

تقویت حافظه

حافظه برآیند تجسم ،‌تخیل و تداعی است . برای تقویت حافظه با این روش نخست چیزی را كه می خواهیم به یادآوریم مجسم كنیم . سپس با استفاده از قوه تخیل خود آن را به چیزی آشنا بیاویزیم . با فراگیری آویزه های حافظه ،‌ با آنها آشنائی بیشتری پیدا خواهیم كرد . یادآوری تصویر تك شاخ ،‌ دوچرخه ،‌سه تار بسیار آسان تر از یادآوری شماره های ۱ ،۲و ۳ است . می توانیم تصویر ذهنی چیزی را كه می خواهیم یه یادآوریم روی آویزه های حافظه بیاویزیم . وقتی چیزهائی را كه می خواهیم به یادآوریم به گونه ای عجیب و نامعمول به آویزه های آشنا بیاویزیم یادآوری آنها برایمان بسیار آسان تر می شود . این ربط دادن ها را تا آنجا كه ممكن است عجیب و غریب كنیم و به اندازه و كیفیت آنها حالتی اغراقی ببخشیم . بكوشیم در تصاویری كه می سازیم رنگ های روشن به كار گیریم و آنها را متحرك سازیم .

انسان هر گز چیزی را فراموش نمی كند . وقتی چیزی در سلولهای مغزی ما اثر بگذارد اطلاعات آن برای همیشه در آنجا باقی می ماند . حافظه ما كامل و بی نقص است اما شاید توانائی یادآوری ما این گونه نباشد . پس وقتی چیزی را به یاد نمی آوریم با گفتن (( آن از ذهن من جسته است ولی همین الان به یادش خواهم آورد )) اندكی به خانه تكانی ذهن خود بپردازیم .

برای اثر گذاری عمیق تر بر سلولهای مغز ،‌یادمان باشد كه از تجسم ،‌تخیل و تداعی استفاده كنیم و از هر چیزی كه می خواهیم به یاد بسپاریم تصویری ذهنی بسازیم . همان گونه كه بارها گفته ایم ،‌ افراد نابغه كسانی هستند كه از ذهنشان بیشترین استفاده را می كنند و از آن به شیوه های ویژه بهره می برند .

ده آویزه نخست حافظه

شماره ۱ : حرف ت كلمه آویزه تك شاخ

شماره ۲: حرف د كلمه آویزه دوچرخه

شماره ۳: حرف س كلمه آویزه سه تار

شماره ۴: حرف چ كلمه آویزه چهارپایه

شماره ۵: حرف پ كلمه آویزه پنجره

شماره ۶: حرف ش كلمه آویزه ششلیك

شماره ۷:حرف ه و ف  كلمه آویزه هفت تیر

شماره ۸: حرف ه  كلمه آویزه هشت پا

شماره ۹: حرف ن كمله آویزه نهنگ

شماره ۱۰: حرف د كلمه آویزه دهان

 

این دفعه می خوام تكینیك تسكین سردرد رو براتون شرح بدم پس با اجازه همگی .

به گفته پزشكان نزدیك به نود درصد سردردها از نوع تنشی است و كمتر سردردها ریشه جسمانی دارد .

ما چه سردرد با ریشه جسمانی داشته باشیم چه سردرد تنشی می توانیم سردردمان را با استفاده از این تكنیك برطرف نماییم .

زمان استفاده از تكنیك تسكین سردرد

بسیار مهم است كه با بروز سردرد بی درنگ و در نخستین زمان ممكن تكنیك سردرد را به كار گیریم . افرادی كه به سردردهای میگرنی دچار هستند معمولا لحظاتی پیش از سردرد از در راه بودن آن آگاه می شوند . این حالت را (( اواری )) پیش از سردرد می نامند .

با نخستین علامت بروز سردرد وارد سطح آلفا شویم و از این تكنیك استفاده كنیم . زمان را از دست ندهیم . اگر نمی توانیم در برابر دیگران وارد سطح آلفا شویم جای خلوتی را پیدا كنیم تا این تكنیك را بكار گیریم .

مردم بسیاری گرفتار سردرد هستند درصد زیادی سردردشان چنان شدید است كه آن را با سردردهای میگرنی اشتباه می گیرند اما جای هیچ نگرانی نیست همه این افراد می توانند با استفاده از این تكنیك سرانجام سردردشان را تسكین دهند.

در تكنیك تسكین سردرد همان پنج گامی برداشته می شود كه كمابیش در تمام تكنیكهای متد سیلوا به كار می رود . نخست مشكلمان را بیان می كنیم . دوم هدفمان را بیان می كنیم سوم طرحی برای رسیدن به هدفمان می ریزیم . چهارم این طرح را به اجار می گذاریم . پنجم نتیجه دلخواه را ادعا می كنیم . این تكنیك نیز در سطح آلفا استفاده خواهد شد .

این تكنیك كاربردهای فراوانی دارد برای مثال بسیاری از كسانی كه به صرع مبتلا هستند پس از ورود به سطح آلفا و برداشتن این پنج گام موفق به رفع مشكل خود شده اند . اگر شما هم به حملات بیماری صرع مبتلا هستید بلافاصله پس از احساس در راه بودن این حمله وارد سطح آلفا شوید و از آن پیشگیری كنید .

از سطح آلفا برای آفرینش زندگی دلخواه خود استفاده كنیم . در هر فرصتی تمرین كنیم هر قدر موفقیتهای بیشتری به دست آوردیم موفقیت های آینده آسان تر به دست خواهند آمد .

روش اجرا

تكنیك تسكین سردرد ، روشی است كه می توانیم از آن برای رفع سردرد خود استفاده كنیم . این تكنیك را در مورد سردردهای تنشی یك بار و در مورد سردردهای میگرنی سه بار با فاصله زمانی پنج دقیقه اجرا كنیم .

سردردهای تنشی

اگر دچار سردرد تنشی هستیم با روش ۳ به ۱ وارد سطح آلفا شویم و در این سطح در دل بگوییم (( من سردرد دارم من نمی خواهم سردرد داشته باشم و احساس سردرد كنم ))

سپس از ۱تا ۵ خواهیم شمرد وقتی در شماره ۵ چشمانم را بگشایم احساس بیداری و هشیاری خواهیم كرد . احساسی بسیار خوب خواهیم داشت و سالم و سرحال خواهیم بود هیچ سردردی نخواهیم داشت و هیچ سردردی را احساس نخواهیم كرد. به آهستگی از ۱ تا ۳ بشمارید و در شماره ۳ در دل بگویید وقتی در شماره ۵ چشمانم را باز كنم احساس بیداری و هشیاری خواهم كرد . احساسی بسیار خوب خواهم داشت و سالم و سرحال خواهم بود هیچ ناراحتی در سرم احساس نخواهم كرد.

توجه داشته باشیم كه درگام سوم به جای واژه درد از واژه ناراحتی استفاده می كنیم . زیرا اینك دیگر درد را پشت سر گذاشته ایم .

شمارش را تا شماره ۵ ادامه دهیم در شماره ۵ چشمانمان را باز كنیم و در دل بگوییم من هشیار و بیدار هستم احساسی بسیار خوب دارم و سالم و سرحال هستم .

جهت تسكین سردردهای میگرنی همین تكنیك را  سه بار با فاصله پنج دقیقه تكرار كنیم.

 

 

تكنیك رویا بینی

سطح آلفا به رویا بینی اختصاص دارد . چه رویاهائی كه در شب می بینیم و چه رویاهائی كه روزها در سر می پرورانیم .

افزایش آگاهی ما از رویاها و حالت و نمادهای آنها بسیار سودمند است . با این كار نه تنها مهارت بیشتری در عمل كردن در سطح آلفا پیدا خواهیم كرد بلكه می توانیم با در دست گرفتن مهار رویاها و استفاده از حالت آنها كیفیت زندگی مان را در زمینه های گوناگون بهبود بخشیم .

همه رویا می بینند

به عقیده دانشمندان همه بدون استثناء رویا می بینند اما برخی ممكن است رویاهایشان را به یاد نیاورند . فراموشی رویا به دلایل گوناگون رخ می دهد . با برداشتن گامهای تكنیك رویا بینی متد سیلوا می توانیم هر شب چندین رویا را به یاد بسپاریم اما بهتر است با گامهائی آهسته پیش برویم . نخست كار خود را با یاد سپاری یك رویا در هر شب شروع كنیم و آن گاه به یادسپاری چند رویا در هر شب بپردازیم.

تعبیررویا

از آنجا كه همه ما رویدادهای بی همتائی را در این دنیا از سر می گذرانیم ،‌بنابراین هر یك از ما از الگوئی بی همتا برای بیان نمادین رویدادهای زندگی مان استفاده می كنیم .

ما می توانیم با یادداشت كردن رویاها معنای نمادهائی را كه در كامپیوتر زنده بدنمان برنامه ریزی شده است كشف كنیم . به این منظور هنگامی كه با دیدن رویائی از خواب بیدار می شویم چكیده آن را در دفترمان یادداشت كنیم سپس صبح روز بعد به محض بیدارشدن از خواب وارد سطح آلفا شویم و با یادآوری آن رویا جزئیات بیشتری از آن را یادداشت كنیم.یادمان باشد كه بلافاصله پس از دیدن رویا آن را یادداشت كنیم ( آن را به دنیای مادی منتقل كنیم )‌ و گرنه ممكن است فراموشش كنیم . پس از یادداشت كردن رویا وارد سطح آلفا شویم و از خود بپرسیم این رویا چه پیامی درباره زندگی كنونی من دارد ؟

انجام این كار كمك خواهد كرد معنای نمادهای به كار رفته در رویایمان را درك كنیم . پس از مدتی در درك معنای نمادهای رویاهایمان چنان خبره خواهیم شد كه درعرض چند ثانیه هر رویائی را تعبیر خواهیم كرد .

گره گشائی از مشكلات زندگی با الهام گرفتن از رویاها

تكنیك رویا بینی گذشته از این كه ما را قادر می سازد رویاهای دلخواهمان را ببینیم و از زمان رویا بینی برای بهره برداری از بایگانی حافظه و خودآگاهی درونی و دست یابی به راه حل های خلاق آنها برای حل مشكلات زندگی استفاده كنیم ،‌منافع دیگری نیز دارد . با استفاده از این تكنیك تسلط بیشتری بر سطح آلفا خواهیم یافت و در زمینه تصویر سازی ذهنی در این سطح مهارت بیشتری پیدا خواهیم كرد .

اگر شب ها كابوس می بینیم می توانیم از تكنیكهائی كه آموخته ایم برای رفع آن استفاده كنیم به این منظور در سطح آلفا در دل بگوییم (( من این كابوس را دیدم . من آن را دوست ندارم و نمی خواهم دیگر چنین كابوسی ببینم )) و به همین ترتیب پیش برویم .

به نظر می رسد كه ما هر شب دست كم از چهار چرخه ی نود دقیقه ای خواب و رویا می گذریم . این فرصت خوبی برای ماست تا از رویاها برای بهره مندی از منافع فراوان آنها استفاده كنیم .

نخستین چرخه های خواب و رویا سنگین هستند و دوره رویا بینی كوتاهی دارند . اما چرخه های بعدی سبك ترند و دوره رویا بینی بلندی دارند .

ما می توانیم به گونه ای برنامه ریزی كنیم كه در مناسب ترین زمان برای یادآوری رویا از خواب بیدار شویم اگر زودتر بیدار شویم هیچ رویائی نخواهیم دید . اگر در بین رویا بیدار شویم ممكن است گیج شویم اما اگر كمی مانده به پایان رویا بیدار شویم می توانیم آن رویا را را به یاد بسپاریم و درك كنیم .

پس اگر در روز وقت كافی برای انجام دادن كارها نداریم بیاموزیم بخشی از ساعات خوابمان را برای انجام دادن كارهائی بیشتر به كار گیریم .

روش اجرا

گام نخست

برای تمرین یادسپاری یك رویا با روش ۳ به ۱ وارد سطح آلفا شویم و در این سطح در دل بگوییم (( من می خواهم رویائی را به یاد بسپارم و آن را به یاد خواهم سپرد )) آن گاه از همان سطح آلفا به خواب برویم .

همان شب یا صبح روز بعد با خاطره روشنی از یك رویا از خواب بیدار خواهیم شد . در كنار خود قلم و كاغذی آماده داشته باشیم تا آن رویا را یادداشت كنیم پس از كسب رضایت از نتایج گام نخست ، گام دوم را برداریم .

گام دوم

برای تمرین یادآوری چند رویا با روش ۳ به ۱ وارد سطح آلفا شویم و در این سطح در دل بگوییم : (( من می خواهم رویاهایم را به یاد بسپارم و آنها را به یاد خواهم سپرد )) آن گاه از همان سطح آلفا به خواب برویم . همان شب و صبح روز بعد با خاطره روشنی از چند رویا چندین بار از خواب بیدار خواهیم شد . در كنار خود قلم و كاغذی آماده داشته باشیم تا آن رویاها را یادداشت كنیم . پس از كسب رضایت از نتایج گام دوم ،‌ گام سوم را برداریم .

گام سوم

برای تمرین دیدن رویائی كه می توانیم آن را به یاد آوریم ،‌ درك كنیم و برای حل مشكلات زندگی به كار گیریم با روش ۳ به ۱ وارد سطح آلفا شویم و در این سطح به خود بگوییم (( می خواهیم رویائی ببینم كه راه حل مشكلی كه در ذهن دارم به من نشان دهد ))

مشكلمان را بیان كنیم و اضافه نماییم (( چنین مشكلی را خواهم دید ، آن را به یاد خواهم سپرد و درك خواهم كرد))

از همان سطح آلفا به خواب برویم . همان شب یا صبح روز بعد با خاطره روشنی از رویای دلخواهمان از خواب بیدار خواهیم شد . آن را به یاد خواهیم داشت و درك خواهیم كرد.

 

 

تكنیك بیدار ماندن

تكنیك بیدار ماندن برای استفاده در مواقع احساس خواب آلودگی ،‌كسالت و نداشتن انرژی بكار برده می شود . این تكنیك نیز مانند بیشتر تكنیك های متد سیلوا باید در سطح آلفا اجرا شود.

برای اجرای این تكنیك پنج گام باید برداشته شود . برداشتن تك تك گامها ضروری است و اگر گامی را جا بیندازیم این تكنیك كارائی خود را از دست می دهد .

نخستین گام

مشخص ساختن مشكل و وضع كنونی است .

گام دوم

گام دوم به هدف گذاری اختصاص دارد . در گام دوم هدف خود را به وضوح بیان كنیم تا هیچ شكی در مورد آن چه می خواهیم نداشته باشیم .

برداشتن دو گام نخست و دوم منطقی و بدیهی می نماید . زیرا برای پیمودن هر راهی باید از دو عامل آگاه بود .

- در كجا هستید

- به كجا می خواهیم برویم

گام سوم

تعیین روشی است كه برای رسیدن از نقطه ی شروع به هدف به كار خواهیم بست . در این تكنیك این روش را خودمان مشخص خواهیم كرد .

گام چهارم

انجام دادن كارهای لازم برای رسیدن به هدف دلخواهتان است . لازمه ی رسیدن به هر هدفی دست به عمل زدن همراه با داشتن ایمان و استفاده از روشهای گام به گام است . پس هر عمل لازم برای رسیدن به هدفمان را انجام می دهیم .

گام پنجم

كه گام مهمی است ادعا كردن هدف است .پس هدفمان را ادعا كنیم به آن باور بیابیم و آن را بپذیریم .

روش اجرا

این تكنیك برای بیدار ماندن و جلوگیری از خواب رفتن به كار می رود .

هر گاه احساس خواب آلودگی و خستگی ناخواسته به شما دست داد با روش ۳ به ۱ وارد سطح آلفا شویم و در این سطح در دل بگوییم (( من خسته و خواب‌آلود هستم . من نمی خواهم خسته و خواب آلود باشم . می خواهم هشیار و بیدار باشم . احساس بسیار خوب داشته باشم و سالم و سرحال باشم ))

آن گاه به خود تلقین كنیم . (( اكنون از ۱ تا ۵ خواهم شمرد . وقتی در شماره ۵ چشمانم را بگشایم هشیار و بیدار خواهم بود .  احساس بسیار خوب خواهم داشت و سالم و سرحال خواهم بود . دیگر خسته و خواب آلود نخواهم بود.

در دل آهسته از ۱ تا ۳ می شماریم در شماره ۳ به خود یادآوری می كنیم وقتی در شماره پنج چشمانم را بازكنم هشیار و بیدار خواهم بود . احساسی بسیار خوب خواهم داشت و سالم و سرحال خواهم بود .

از ۴ تا ۵ در دل آهسته بشماریم در شماره ۵ چشمانمان را بازكنیم و در دل بگوییم (( من هشیار و بیدار هستم احساسی بسیار خوبی دارم و سالم و سرحال هستم حالم بسیار بهتر از پیش است. )

 

 

تكنیك بیدار شدن

در تكنیك بیدار شدن ما با استفاده از یك سازوكار از شعور انسانی برای رسیدن به اهداف خود در دنیای مادی كمك می گیریم .

انسانها دارای دو نوع شعور هستند .

۱- شعور زیستی

۲- شعور انسانی

شور زیستی همان غرایز انسانها و شعور انسانی همان است كه از آن با نام روح و در روانشناسی و علوم روحی با نام خودآگاهی یاد می شود . شعور انسانی برای برقرار ارتباط با شعور زیستی از قوه تخیل استفاده می كند . از آنجا كه ما دارای شعور انسانی هستیم ناچار نیستیم همچون حیوانات در برنامه ریزی هائی كه از ابتدا در ما بوده اند وابمانیم ،  بلكه می توانیم این برنامه ریزی ها را در راستای شعور انسانی خود تغییر دهیم .

برای بیدار شدن از خواب نیازی به استفاده از هیچ وسیله ای نداریم ،‌ بلكه می توانیم به كمك شعور انسانی هر زمان كه بخواهیم از خواب بیدار شویم . برای كمك گرفتن از شعور انسانی حتما باید در سطح آلفا عمل كنیم . پس از اینكه در بستر خود وارد سطح آلفا شدیم آن گاه باید از قوه تخیل خود برای مشخص كردن زمانی كه می خواهید از خواب بیدار شویم استفاده كنیم تا درست در همان زمان از خواب بیدار شویم .

گاهی به نظر می رسد كه ندائی از دنیای دیگر ما را به بیدار شدن فرامی خواند . شعور انسانی از قوه تخیل ما به شیوه های گوناگون برای جلب توجه ما استفاده می كند .گویا ما در بعدی دیگر همزادی داریم كه از راه شعور انسانی با او در ارتباطیم .برای نمونه متخصصان هیپنوتیزم می توانند به فردی كه در خلسه عمیق به سر می برد تلقین كنند كه دوهزاردقیقه دیگر دستش به خارش خواهد افتاد و پس از اینكه از حالت خلسه عمیق خارج شود فراموش خواهد كرد كه هیپنوتیزم چنین دستوری به او داده است . جالب اینجاست كه دقیقا با گذشت همان زمان آن شخص شروع به خاراندن دستش می كند و پس از چند دقیقه دست از این كار می كشد .

اینكه صبحها چگونه از خواب بیدار می شویم چندان مهم نیست . هدف ما این است كه توانائی كمك گرفتن از شعور انسانی را درخود پرورش دهیم و برای تكنیك های دیگری كه بعدها خواهیم آموخت پشتوانه ایجاد كنیم . با یادگیری تكنیك بیدار شدن به مهارت (( كنترل ذهن )) خود دست خواهیم یافت و برای استفاده بهتر از تكنیك هائی كه در آینده خواهیم آموخت آمادگی خواهیم یافت .

روش اجرا

تكنیك بیدار شدن روشی است كه با به كار گیری آن می توانیم بدون كمك ساعت شماطه دار از خواب بیدار شویم . برای اجرای این تكنیك پیش از خواب با روش ۳ به ۱ وارد سطح آلفا می شویم . در سطح آلفا ساعتی را تجسم می كنیم و عقربه های آن را روی زمانی كه می خواهیم بیدار شویم تنظیم می كنیم . در دل بگویید (( من می خواهم دراین ساعت از خواب بیدار شوم و در این ساعت از خواب بیدار خواهم شد )) و آن گاه از همان سطح آلفا به خواب برویم. با این كار سرساعت دلخواه با احساس هشیاری ،‌سالم و سرحال از خواب بیدار خواهیم شد .

یادتون باشه برای تمرینهای اول محض احتیاط ساعت را بالای سر خود فعال نگهدارید نكنه خواب بمونید

 

 

وارد شدن به سطح پایه (‌یا سطح آلفا )

روش شش به یك

۶- بعد بیرونی

۵- خسته شدن پلك چشمها

۴- بسته شدن پلك چشمها

۳- آرامش تن

۲- آرامش روان

۱- سطح پایه (‌سطح آلفا)

چگونه وارد سطح آلفا شویم

در متد سیلوا برای آفرینش احساس آرامش و ورود به سطح آلفا از روش استاندارد نسبت دادن شماره های ۶ تا ۱ به حالت های دلخواه استفاده می شود . در این روش شماره ۶ بیانگر آگاهی از دنیای بیرون ، شماره ۵ بیانگر خسته شدن پلك چشمها ، شماره ۴ بیانگر بسته شدن پلك چشمها و آمادگی برای احساس آرامش ،‌شماره ۳ بیانگر آرامش تن ،‌شماره ۲ بیانگر آرامش روان و شماره ۱ رسیدن به سطح پایه است كه می توانیم از آن برای رسیدن به هدفهای خود استفاده كنیم .

مراقبه پویا

در متد سیلوا برای دست یافتن به هر خواسته ای مراقبه پویا انجام می دهیم . به این منظور نخست یاد می گیریم كه چگونه آرامش بیابیم و سپس یاد خواهیم گرفت كه چگونه ذهنمان را فعال كنیم آنگاه می توانیم در سطح پایه برنامه ریزی كنیم كه با استفاده از تكنیك های ذهنی هر مشكلی را حل كنیم و به هر هدفی دست یابیم .

عبارات سودمند

در این متد یاد خواهیم گرفت كه  تكرار برخی عبارات در سطح پایه یا آلفا بسیار سودمند می باشد مثل :

- من هر روز از هر لحاظ بهتر و بهتر می شوم .

- افكار مثبت مرا به منافع و دستاوردهای دلخواهم می رساند.

- من همیشه تن و روانم را سالم نگاه خواهم داشت.

- من توانائی ذهنی در حال رشدم را در راه بهبود وضع بشر به كار می گیرم .

بیرون آمدن از سطح پایه یا سطح آلفا

برای بیرون آمدن از هر سطحی از ذهن از ۱ تا ۵ در دل خود بشماریم و  در شماره ۵ پلك چشمانمان را باز كنیم . در شماره ۳ تكرار كنید وقتی در شماره ۵ پلك چشمانم را باز كنم كاملا هشیار و بیدار خواهم بود . سپس از ۴ تا ۵ بشماریم و در شماره ۵ پلك چشمانمان را باز كنیم و در دل بگوییم احساس می كنم سالم و سرحال هستم و حالم بسیار بهتر از پیش است.

 

تكنیك به خواب رفتن

در این تكنیك ما یاد خواهیم گرفت كه چگونه بدون استفاده از داروهای آرام بخش و خواب آور به خواب برویم و بیشترین بهره را از خوابمان ببریم . هدف تمام این تكنیكها استفاده از دو نیمكره چپ و راست مغز است .

مراحل انجام تمرین

ورود به سطح آلفا با شمارش ۳ به ۱

وقتی وارد سطح آلفا شدیم خودمان را جلوی تخته ای تجسم می كنیم و تصور می كنیم كه دایره ای را روی تخته می كشیم . در وسط دایره یك ایكس می كشیم و در ذهن تجسم می كنیم كه از مركز ایكس شروع به پاك كردن می كنیم . و با جزئیات( كه كار نمیكره چپ )‌ است طوری پاك كردن را ادامه می دهیم كه به خود دایره لطمه ای وارد نشود . بعد از پاك كردن ایكس در سمت راست تخته می نویسیم عمیق تر .

مجددا به جای ایكس این دفعه عدد ۱۰۰ را در داخل دایره می نویسم و با همان جزئیات شروع به پاك كردن عدد ۱۰۰ می كنیم . بعد از پاك كردن عدد ۱۰۰ در سمت راست تخته می نویسیم عمیق تر .

این كار را به ترتیب با عدد ۹۹ -۹۸ و ۹۷و..... تكرار می كنیم تا نیمكره چپ مغز را خسته كنیم و به خواب برویم . هدف ما هم از این تمرین  خسته كردن نیمكره چپ مغز  و در عین حال فعال نگه داشتن نیمكره راست می باشد .

اگر در حین انجام این تمرین اعداد را فراموش كردیم كه چه عددی را باید داخل دایره بنویسیم از هر عددی كه یادمان می آید شروع می كنیم و كار را ادامه می دهیم . چنانچه تا عدد صفر را هم در داخل دایره نوشتیم و خوابمان نبرد مجددا تمرین را از عدد ۱۰۰ شروع می كنیم . ممكن است شب اول با این تكنیك موفق به خواب رفتن نشویم ولی مطمئن باشیم و نا امید نشویم كه در شبهای آینده به محض شروع این تمرین به خواب خواهیم رفت . از این تمرین در طول روز هم می توانیم استفاده كنیم .اگر تا زمان دست یافتن به موفقیت از استفاده از این تكنیك دست برنداریم ،‌كارائی آن بیشتر خواهد بود . آن گاه می توانیم به به كارگیری تكنیك های دیگر كه یاد خواهیم گرفت با مشكلات روزمره زندگی به گونه ای مبارزه كنیم كه هر شب با آگاهی از این كه هر چه در توان داشته ایم به كار بسته ایم ،‌دیگر نگران هیچ مشكلی نباشیم و به راحتی به خواب برویم . 

هنگام استفاده از این تكنیك مهم است كه دایره ای راكه در خیالمان روی تخته سیاه می كشیم بزرگ باشد . همچنین باید شماره های داخل دایره را به شكل بزرگ و درست در لبه دایره بكشیم آنگاه آنها را به دقت پاك كنیم. توجه به این ریزه كاری ها ذهن ما را از در گیر شدن با مشكلات دیگر برحذر خواهد داشت كه مارا بیدار نگه دارد. در واقع این كار به اندازه ای خسته كننده خواهد بود كه ترجیح خواهیم داد به خواب برویم تا آن را انجام ندهیم .

 

 

 

متد سیلوا چیست ؟

متد سیلوا شیوه ای است برای ریلاكس و آرمیده ساختن ذهن و بدن و سپس استفاده از فركانسهای كم بسامد مغز و توانائی های نیمكره راست برای ایجاد نتایج و موقعیتهای مثبت و مطلوب .

در متد سیلوا نیمكره راست مغز كلید اصلی است چرا كه نیمكره راست در تماس با شعور حاكم بر عالم  منبع خلق و پدیدآورندگی قرار دارد و بنابراین خلاق و پدیدآورنده است . هرجا كه مشكلی وجود داشته باشد نیمكره راست راه حل خلق می كند . هرجاعیب و نقصی وجود داشته باشد نیمكره راست سلامتی و بی عیبی ایجاد می نماید . هرجا كه تضاد و ناهماهنگی وجود داشته باشد نیمكره راست هماهنگی و توازن پدید می آورد . اگر متد سیلوا منحصر به ریلاكس ساختن بدن و آرام سازی ذهن بود ما میتوانستیم آن را همان مراقبه بنامیم ،‌اما متد سیلوا چیزی فراتر از مراقبه معمولی است فعال و پویا است نه نافعال و ایستا.

بنابراین بین متد سیلوا و مراقبه نافعال و پاسیو معمولی تفاوتهای اساسی وجود دارد . شاید اصطلاح مراقبه فعال و اكتیو و یا پویا و دینامیك واژه مناسبی برای متد سیلوا باشد .

متد سیلوا بر ذهن فعال و خلاق تكیه دارد در واقع زمانی كه ما متد سیلوا را بكار می بریم ذهنمان را تحت كنترل قرار می دهیم و كنترل ذهن اصطلاح مناسبی است برای آنچه كه ما در متد سیلوا انجام می دهیم .

چگونه با نیمكره راست مغز بیندیشیم .

با یادگیری پایین آوردن آگاهانه و هشیارانه سرعت بسامد امواج مغز به سطح آلفا ، می توانیم یاد بگیریم كه چگونه نیمكره راست مغزمان را در اندیشه هایمان به كار بندیم .

این همان هدفی است كه متد سیلوا برای رسیدن به آن طراحی شده است . این متد نخست به ما كمك می كند با آگاهی و هشیاری كامل به سطح آلفا برسیم و سپس با بكارگیری نیمكره راست مغزمان به هر خواسته ای برسیم . این متد در تمام زمینه ها همراه همیشگی ماست سلامتی مان را بهبود می بخشد حافظه مان را قوی می كند توانائی یادگیری را افزایش می دهد در كارو پیشه باعث پیشرفت ما می شود . با بكارگیری نیمكره راست و چپ مغز توانائی های ما بیش از دو برابر می شود .نیمكره چپ مغز نیمكره ای منطق گراست . نیمكره راست به عقل و منطق محدود نیست و دست مایه آن تصاویر ذهنی است . اگر از خواسته خود تصویر ذهنی به این نیمكره ارائه كنیم و اگر ایمان داشته باشیم كه می توانیم آن خواسته را برآورده كنیم و كافی است تا پای صحبت مردم موفق بنشینیم تا متوجه شویم كه نیروی تمركز آنان چقدر گسترده و تصاویر ذهنی شان چقدر نیرومند است .

نخستین گام ، یادگیری رسیدن به سطح آلفاست . پس باید یادبگیریم كه چگونه هنگام تجسم و تخیل در این سطح باقی بمانیم . با انجام دادن چند باره تمرین های آرامش بخش این دوره ،‌به این اطمینان خواهید رسید كه هر زمان بخواهید می توانید به سطح آلفا برسید .

تنها شرط موفقیت در متد سیلوا این است كه حواسمان را به هرچه می خواهیم درباره آن بیندیشیم متمركز كنیم اگر افكار دیگری مزاحم شدند آنها را به حال خود رها كنیم و به موضوع اصلی بازگردیم . از هر گونه زوردن بپرهیزیم و خودمان را به زور به آرامش وادار نكنیم .بلكه باید یاد بگیریم به آرامش برسیم .

مغز انسان عضوی است كه از خود انرژی الكتریكی منتشر می كند درست همان گونه كه قلب در هر دقیقه چندین بار می تپد مغز نیز در هر ثانیه چندین بار با انتشار انرژی الكتریكی به تپش می افتد . در خواب عمیق تپش یا نوسان مغز بسیار آهسته است اما در خواب سبك كه رویاها روی می دهند مغز با سرعت بیشتری نوسان می یابد .

در بیداری كامل سرعت نوسان مغز باز هم بیشتر می شود كه دانشمندان به این نوسانات در بیداری بتا می گویند .هنگام استراحت و خواب سبك ،‌مغز با سرعتی آهسته تر و با بسامد ۷ تا ۱۴ ارتعاش یا دور درثانیه نوسان می باید كه به آن سطح امواج مغزی آلفا می گویند . وقتی در خواب عمیق هستیم نوسانات مغز ما وارد سطح تتا و دلتا می شوند .

مغز نوزادان معمولا در آهسته ترین سطح یعنی در سطح تتا و دلتا فعالیت می كند بین ۷ تا ۱۴ سالگی بیشترین فعالیت مغز در سطح آلفا انجام می پذیرد آن گاه به تدریج شروع به استفاده از آن بخش مغز می شود كه با سطح بتا در ارتباط است . ما همگی توانائی استفاده از همه ظرفیت مغز خود را داریم اما ممكن است بدون این كه تقصیری متوجه مان باشد این توانائی را پرورش نداده باشیم .

با ورود به دوران نوجوانی ، پدیده ای شگفت رخ می دهد ، شمار اندكی از هر دو بخش چپ و راست مغز برای اندیشه ورزی استفاده می كنند در حالی كه بیشتر مردم فقط بخش چپ مغزشان را به كار می گیرند در واقع از هر ده نفر یك نفر به آن حداز بلوغ می رسد كه قادر می شود هر دو بخش مغزش را برای اندیشه ورزی به كار برد . نود درصد باقی مانده فقط از نیمكره چپ مغز استفاده می كنند .

وارد شدن به سطح پایه (‌یا سطح آلفا )

روش شش به یك

۶- بعد بیرونی

۵- خسته شدن پلك چشمها

۴- بسته شدن پلك چشمها

۳- آرامش تن

۲- آرامش روان

۱- سطح پایه (‌سطح آلفا)

چگونه وارد سطح آلفا شویم

در متد سیلوا برای آفرینش احساس آرامش و ورود به سطح آلفا از روش استاندارد نسبت دادن شماره های ۶ تا ۱ به حالت های دلخواه استفاده می شود . در این روش شماره ۶ بیانگر آگاهی از دنیای بیرون ، شماره ۵ بیانگر خسته شدن پلك چشمها ، شماره ۴ بیانگر بسته شدن پلك چشمها و آمادگی برای احساس آرامش ،‌شماره ۳ بیانگر آرامش تن ،‌شماره ۲ بیانگر آرامش روان و شماره ۱ رسیدن به سطح پایه است كه می توانیم از آن برای رسیدن به هدفهای خود استفاده كنیم .

مراقبه پویا

در متد سیلوا برای دست یافتن به هر خواسته ای مراقبه پویا انجام می دهیم . به این منظور نخست یاد می گیریم كه چگونه آرامش بیابیم و سپس یاد خواهیم گرفت كه چگونه ذهنمان را فعال كنیم آنگاه می توانیم در سطح پایه برنامه ریزی كنیم كه با استفاده از تكنیك های ذهنی هر مشكلی را حل كنیم و به هر هدفی دست یابیم .

عبارات سودمند

در این متد یاد خواهیم گرفت كه  تكرار برخی عبارات در سطح پایه یا آلفا بسیار سودمند می باشد مثل :

- من هر روز از هر لحاظ بهتر و بهتر می شوم .

- افكار مثبت مرا به منافع و دستاوردهای دلخواهم می رساند.

- من همیشه تن و روانم را سالم نگاه خواهم داشت.

- من توانائی ذهنی در حال رشدم را در راه بهبود وضع بشر به كار می گیرم .

بیرون آمدن از سطح پایه یا سطح آلفا

برای بیرون آمدن از هر سطحی از ذهن از ۱ تا ۵ در دل خود بشماریم و  در شماره ۵ پلك چشمانمان را باز كنیم . در شماره ۳ تكرار كنید وقتی در شماره ۵ پلك چشمانم را باز كنم كاملا هشیار و بیدار خواهم بود . سپس از ۴ تا ۵ بشماریم و در شماره ۵ پلك چشمانمان را باز كنیم و در دل بگوییم احساس می كنم سالم و سرحال هستم و حالم بسیار بهتر از پیش است.

بطور کلی متد سیلوا بر اساس رسیدن به خلسه سبک (الفا)و بعد تصویر سازی مثبت جهت بر اوردن هر گونه نیت و خواسته مثبت است چه شهای خود و دیگران و چه حل مشکلات زندگی

طبقه بندی: اطلاعات روانشناسی، 
نوشته شده در تاریخ دوشنبه 9 اسفند 1389 توسط حمید رضا
تمامی حقوق این وبلاگ محفوظ است | طراحی : پیچک
قالب وبلاگ